Brak przestrzegania odpowiednich zasad higieny podczas wykonywania makijażu permanentnego spowodował u mnie wirusowe zapalenie spojówek

W pierwszej kolejności należy mieć na uwadze, że w Polsce nie ma specjalizacji z zakresu medycyny estetycznej, więc de facto zabiegi mające na celu poprawienie naszego wyglądu mogą wykonywać zarówno lekarze, w tym lekarze stomatolodzy, jak również kosmetyczki, czy kosmetolodzy – zgodnie z zasadą, co nie jest zakazane, to jest dozwolone. W opinii ekspertów jednak zabieg podczas, którego dochodzi do naruszenia ciągłości skóry może być wykonywany tylko przez lekarza. W praktyce jednak w większości salonów kosmetycznych zabiegi podczas których dochodzi do naruszenia ciągłości skóry są standardem. Obecnie panuje kompletny bałagan odnośnie tego, kto może, a kto nie może wykonywać zabiegów z tzw. medycyny estetycznej. Z racji tego, że obserwuje się wzrost przypadków uszkodzenia ciała na skutek wykonywania zabiegów kosmetycznych w nienależyty sposób, to w środowisku lekarskim coraz głośniej się mówi, aby wprowadzić  specjalizację z zakresu medycyny estetycznej. Na marginesie należy wskazać wprost, że stanowisko lekarzy ma drugie dno, albowiem to oni bardzo często szkolą na kursach kosmetyczki, a nawet firmują swoim nazwiskiem certyfikaty ukończenia określonego kursu. Tak więc, środowisko lekarskie z jednej strony chce monopolu na wykonywanie zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, ale z drugiej strony sami prowadzą liczne szkolenia otwarte, czyli dla każdego, kto jest chętny.

Poniżej przedstawię historię młodej dziewczyny, która zachorowała na wirusowe zapalenie spojówek w wyniku niezachowania przez kosmetyczkę zasad higieny podczas wykonywania makijażu permanentnego.   

Młoda dziewczyna chciała poprawić swój wygląd i zdecydowała się na wykonanie makijażu permanentnego w postaci kresek na dolnych powiekach. Usługa została wykonana przez kosmetyczkę w salonie kosmetycznym. Podczas wykonywania zabiegu pacjentka odczuwała silny ból, a w chwili wprowadzania tuszu wystąpiło silne krwawienie. Przed zabiegiem kosmetyczka nie rozmawiała z klientką o jej stanie zdrowia, przebiegu zabiegu, ani o możliwych powikłaniach. Po zabiegu prawe oko było zaczerwienione i opuchnięte. Młoda kobieta nie była w stanie swobodnie otworzyć prawego oka. Okulista stwierdził wirusowe zapalenie rogówki i spojówek oka prawego, które było następstwem infekcji.

Jak sprawę ocenili biegli i Sąd?

Z opinii biegłego wynikało, że podczas wykonywania zabiegu makijażu permanentnego doszło do naruszenia zasad higieny. W ocenie biegłej, zachodził związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy sposobem wykonania zabiegu, a zapaleniem rogówki i spojówek. Ponadto, większe jest prawdopodobieństwo, że do zainfekowania powódki doszło w wyniku sposobu przeprowadzenia zabiegu niż z innych przyczyn. Przeniesienie infekcji nastąpiło najprawdopodobniej za pomocą narzędzi bądź rękawiczek, które powinny być jednorazowe. Bardziej prawdopodobne jest, że do zainfekowania powódki doszło przez dotyk w czasie zabiegu niż to, że infekcja pochodziła z pomieszczenia w salonie, np. od innej zainfekowanej klientki. Mało prawdopodobne jest, że powódka uległa zarażeniu np. na ulicy od osoby chorej.

Sąd stwierdził, że skoro pacjentka poddała się zabiegowi makijażu permanentnego w profesjonalnym salonie kosmetycznym, to miała prawo oczekiwać, że zostanie on wykonany przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach i przy zachowaniu wszelkich wymaganych środków ostrożności i higieny.

Błąd popełniony przez kosmetyczkę doprowadził do trwałego uszczerbku na zdrowiu, który wniósł 10%. Wirusowe zapalenie spojówek podlega leczeniu przez lata, gdyż objawy mają tendencję do nawrotów. Pacjentka na co dzień odczuwa dyskomfort, łzawienie, uczucie ciała obcego w oku.

Kosmetyczka za swój błąd musiała zapłacić pacjentce 20.000 zł tytułem zadośćuczynienia.

Wyrok w tej sprawie zapadł przed Sądem Rejonowym dla Łodzi – Widzewa w Łodzi w dniu 10.07.2015 r., sygn. akt II C 21/12.

Adwokat Anna Koniuszko
Adwokat Anna Koniuszko

Mecenas Anna Koniuszko specjalizuje się w prowadzeniu spraw cywilnych oraz karnych z zakresu prawa medycznego. Z powodzeniem od wielu lat pozywa szpitale i lekarzy w imieniu osób poszkodowanych przez błąd lekarza. Reprezentuje również pacjentów przed Wojewódzkimi Komisjami do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Adwokat Anna Koniuszko szczególnym uznaniem cieszy się wśród rodziców dzieci, które stały się ofiarami błędów lekarzy/położnych w czasie porodu. Dzięki jej zaangażowaniu w prowadzone sprawy wiele rodzin uzyskało dla swoich dzieci wysokie zadośćuczynienie, odszykowanie oraz rentę.

Najnowsze wpisy